Co jest celem badania?
Celem badania jest poznanie długotrwałych skutków pandemii COVID-19 dla zdrowia psychicznego młodzieży.

Czy badanie uzyskało akceptację Komisji etyki badań naukowych?
Projekt badawczy został zaakceptowany przez Komisję Etyki Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS

Kto jest zaproszony do udziału w badaniu?
Do wzięcia udziału w badaniu zapraszam obydwoje rodziców (lub opiekunów) oraz ich dziecko w wieku między 12 a 14 rokiem życia zamieszkujących wspólnie. Co ważne, w badaniu konieczne jest, aby udział wzięły wszystkie trzy wymienione osoby, tzn., zarówno dziecko, jak i jego rodzice/opiekunowie.

Na czym polega udział w tym badania?
Udział w badaniu polega na wypełnieniu on-line kilku kwestionariuszy, dwukrotnie- w sześciomiesięcznym odstępie czasu. Zarówno Państwo jak i Państwa dzieci, każdorazowo będziecie odpowiadać na te same pytania zawarte w kwestionariuszach. Dzieci będą proszę o ocenę, na ile obawiały się zakażenia wirusem SARS-COV-2 w czasie lockdownu na początku pandemii COVID-19, na ile czuły się w tamtym czasie osamotnione oraz jaki jest ich nastrój i poziom niepokoju w chwili badania. Zapytamy Państwa dzieci także o ich aktualny poziom niepokoju związany z działaniami zbrojnymi na Ukrainie. Badanie potrwa około 25 minut. Każdy z rodziców zostanie poproszony o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego obaw przed zakażeniem się wirusem SARS-COV-2 w czasie lockdownu na początku pandemii COVID-19 oraz zachowań, uczuć i myśli towarzyszącym tym wydarzeniom. Odpowiedzenie na pytania zawarte w kwestionariuszach może zająć około 15-20 minut.

Czy udział w badaniu wiąże się z wynagrodzeniem?
Udział w badaniu wiąże się z wynagrodzeniem w formie rzeczowej. Po wypełnieniu kwestionariuszy przez rodziców i ich dziecko, każdy z uczestników badania otrzyma na adres mailowy bon podarunkowy (E VOUCHER ALLEGRO) o wartości 100 zł za udział w każdym pomiarze, tj. po pierwszym wypełnieniu kwestionariuszy oraz drugim (za pół roku). Aby było to możliwe będą Państwo poproszeni o uzupełnienie informacji niezbędnych do wynagrodzenia Państwa za udział w badaniu, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi (tj. imienia i nazwiska, nr PESEL, daty urodzenia, adresu zamieszkania oraz adresu właściwego Urzędu Skarbowego)

Jakie mogą być korzyści i zagrożenia z udziału w badaniu?
Udział w badaniu przyczyni się do poznania długofalowych skutków pandemii dla zdrowia psychicznego nastolatków. Udział w badaniu nie powinien wywołać u osób badanych negatywnych stanów emocjonalnych. Jeśli jednak wystąpi długo utrzymujący się dyskomfort (u rodzica lub dziecka), można skontaktować się z psychoterapeutką, Panią Magdaleną Migdą tel.: 660775093 i odbyć darmową konsultację.

Czy badanie jest poufne?
Aby chronić Pani/Pana prywatność, zapewniamy że udział w tym badaniu pozostanie poufny. Każda z osób zostanie oznaczona za pomocą kodu. Wyniki będą prezentowane zbiorczo, bez możliwości zidentyfikowania określonego uczestnika.